top of page

Terapi  Nedir ?

Terapi, bireylerde bulunan psikolojik hastalıkları, davranış bozukluğu, negatif tutumlar ve psikosomatik yakınmaları azaltmak, onları ortadan kaldırmak amaçlı psikoterapist ve danışan ile yürütülen süreçtir. Ayrıca, psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra bireyin iyilik halinin sağlanması hedefiyle de terapi yapılabilmektedir. Bireysel olgunlaşma, büyüme zaman zaman bireyi zorlu süreçlere sokabiliyor. Bu durumlarda uzman bir psikolog yardımı almak hem bu sürecin kolay atlatılması için hem de kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi için çok önemlidir.

Psikolojinin babası olarak adlandırılan Freud, “terapi bir konuşma tedavisidir” demektedir. Kişi kendi içinde meydana gelen çatışma halini çözümlemek için bir uzman yardımıyla iyileşme yoluna girer. Terapide konuşulacak konuları danışan, terapistiyle birlikte belirler. Belirlenen hedefler doğrultusunda terapi şekillendirilir. İlaç tedavisi olmaksızın, terapist tarafından belirlenen terapi planı ile danışanla işbirliği içerisinde yürütülmektedir. Psikoterapist ile psikiyatristler zaman zaman beraber çalışırlar. Ama bir gerçek var ki kalıcı çözümler elde etmek için ilaç tedavisinin yanında da terapi, ana rolü oynamaktadır.

Terapi süreciyle kişiye anlık çözümler sunulmaz. Hedefler belirlenirken danışanın kalıcı çözümler elde edecek olması en temel hedeftir. Birlikte çalışılan hedefleri kişinin nasıl çözümleyeceğini bulmak, onu hayatına adapte etmesi adım adım işlenmektedir.

Nasıl ki her insan farklıysa, yaşanılan olaylara her bireyin verdiği tepki de farklıdır. O yüzden terapi kişi veya kişilere özel olarak psikoterapist tarafından formüle edilir.

Uygulanan birçok terapi çeşitleri vardır. Bunlar danışanların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre belirlenmektedir. Başlıca terapi çeşitleri; bireysel terapi, çocuk-ergen terapisi, aile-çift terapisi.

Terapi karşılıklı iletişim sürecidir.
bottom of page